Ak si chcete pozriet dalšie moje stránky ta kliknite SEM

Psíci 2

4. srpna 2009 v 13:13 | Misaki
Zlatý retrívr - Baron

Entlebušský salašnický pes


...pochází ze švýcarského kantonu Luzern, z údolí řeky Emme a Entle. Celá krijina se nazývá Entlebuch a podle toho dostal tento menší zástupce švýcarských salašnických psů své jméno. Je to starobylé plemeno, jehož kořeny údajně sahají až do římské doby, ale prošlechtěn byl kolem roku 1889. Poprvé byl vystaven roku 1919 a jeho klub vznikl v roce 1926. Tento salašnický pes sloužil k pasení krav a ovcí, ale byl to všestranný selský psík, mimo jiné výborný hlídač. Při pohánění dobytka používal techniku pataře. Ze čtyř švýcarských salašnických plemen je nejmenší a vyznačuje se zakrnělým ocasem. Je to velmi přizpůsobivé zvíře, ale ve městě nemůže využívat svou pohyblivost, inteligenci a živost. Má-li dlouhou chvíli, může ničit zařízení bytu. Jinak je to velmi učenlivý, společenský psík, který dobře vychází s dětmi a dovede je zaujmout komickými kousky. Zůstal i dobrým hlídačem a při včasné a důsledné výchově nepůsobí potíže v žádném prostředí. Člověku se podřizuje ochotně. Přes všechny své dobré vlastnosti je k vidění zřídka, je mnohem méně oblíben než ostatní salašničtí psi, především dlouhosrstý bernský salašnický pes. Pro své malé rozměry, dobrou povahu a inteligenci by si zasloužil většího rozšíření, zejména na venkově.
Výška: 40-50 cm
Hmotnost: 25-30 kg
Srst: krátká, hustá, přiléhavá, tvrdá a lesklá
Zbarvení: s pálením nad očima, na tvářích, na pleci, na bězích, s pravidelnou bílou kresbou na hlavě, krku, hrudi a tlapkách
Časté nemoci: žádné
Vhodný pro začátečníky

Dobrman


...je jedním z mála plemen, jejichž původ je dobře známý. V roce 1860 chovatel a pohodný Louis Dobermann z Apoldy vyšlechtil ostré, odolné hlídací psy pro dům i dvůr. Potřeboval je pro svou vlastní ochranu, protože byl i výběrčím daní. Základem plemene se stal krátkosrstý německý pinč, dále chovatel použil také ohaře, staroněmeckého ovčáka, rotvajlera a patrně i manchesterského teriéra. Rychlost měl novému plemeni údajně dodat i anglický chrt. Tak vznikl středně velký hlídací pes aristokratického vzhledu. Může být dobrým a ovladatelným rodinným psem, ale především je to služební plemeno, velmi aktivní a rozený obranář. Potřebuje práci a dlouhé vycházky a záleží na výchově, zda z něho vyroste spolehlivý a ovladatelný pes nebo nebezpečný rváč. Toto plemeno může být nervózní, ale je velmi inteligentní, učenlivé a při správné výchově spolehlivé. Není to pes pro začátečníka nebo pro někoho, kdo má na něj málo času. Je velmi citlivý a současně vysloveně silná osobnost. Při nespravedlivém zacházení může být velmi ostrý a kousavý. Dobře vedený dobrman patří k nejzajímavějším pracovnám psům. Není to pes, který by mohl trvale žít v kotci, jednak je trochu zimomřivý a hlavně potřebuje stálý kontakt s člověkem, proto je mu dobře v bytě.
Výška: pes 68-72 cm, fena 63-68 cm
Hmotnost: 30-40 kg
Srst: krátká, tvrdá a hust�%
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Hlasujte za ankety...a zapojte sa do sútaží................dakujem...!!!!!!!!!!